Tuesday’s Tip – Unit Pricing

by Valerie Gray, From Val's Kitchen

Some posts on this site contain an affiliate link. Clicking on an affiliate link does not increase the cost of the product if you buy it. It does mean that I MAY make a commission if you purchase the item. Affiliate links are used in an attempt to offset the operational costs incurred by running this website. As an Amazon Associate I earn from qualifying purchases.

My Mom taught me about unit pricing when I was very young. I’m always surprised at how many people don’t use it as a way to spend wisely and save themselves some money. The unit price is the cost of one unit of that product. Some products have unit prices based on item count (for example diapers) and some have unit prices based on a unit of measurement (quart, etc.). You can find the unit price of an item by looking on the price tag. Most price tags in the grocery store contain the sell price and the unit price.

The reason it’s important to look at unit pricing when comparison shopping is because it’s a very effective way to compare prices between different brands as well as between sizes of the same brand. After all, not all like items are the same size. Two common examples are coffee and pasta. One can of coffee might weigh 12 ounces and another can might weigh 1 pound, or 16 ounces. One box of pasta might be 12 ounces and one bag of pasta might be 1 pound. At first glance the items being compared may look the same. They’re not. I remember when all cans of ground coffee were 1 pound. Now many are 12 ounces but they’re still in the same can

Bring a calculator with you. Sometimes if an item is on sale with a club card or something the unit price won’t reflect that so you’ll need to try to figure it out on your own.

You may also like

Leave a Comment